archiwum

2012-04-23

Sukces Małgorzaty Smolki

Z radością informujemy, że artystka chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Małgorzata Smolka, została laureatką III Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. 22 kwietnia, podczas koncertu laureatów w Operze Śląskiej, Pani Małgorzata odebrała wyróżnienie w kategorii głosów żeńskich oraz Nagrodę Specjalną Prezydenta Bytomia dla najlepszego finalisty ze Śląska. Serdecznie gratulujemy!

Redaktor Adam Rozlach, dziennikarz Programu I Polskiego Radia, tak oto komentował występ Pani Malgorzaty: "Bardzo podobała mi się podczas konkursu jej powaga na scenie oraz bardzo wysoka pewność poczynań – w zasadzie zawsze osiągała to, co chciała osiągnąć. Finał arii Verdiego był znakomity! (...) Jej występ na Konkursie Didura, już nawet samo zakwalifikowanie się do finału, jest jej ogromnym sukcesem, o którym może jeszcze niedawno nawet nie marzyła? Warto więc pracować, warto poświęcać się czemuś, co daje zadowolenie i satysfakcję, nie tylko sobie. Wielkie gratulacje i podziękowania!" (źródło www.opera-slaska.pl/didur/)

Bytomski konkurs jest konsekwencją organizowanych od 1979 roku Ogólnopolskich Konkursów Wokalistyki Operowej. Od 2004 roku jest w pełni międzynarodową imprezą, ciesząca się ogromnym prestiżem zarówno w kraju jaki za granicą. Patron Konkursu - Adam Didur, wybitny bas, przez 25 lat był solistą słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku, przeszedł do historii jako założyciel Opery Śląskiej po II wojnie światowej. Konkurs jego imienia jest adresowany do śpiewaków, którzy nie ukończyli 30 lat - absolwentów i studentów uczelni, szkół średnich i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków chórów. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło 56 młodych śpiewaków z 10 krajów: Polski,  Czech, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Armenii, Włoch, Francji i Korei Południowej.

Konkurs składał się z trzech etapów. W dwóch pierwszych śpiewacy musieli zaprezentować od dwóch do trzech arii operowych m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego, Ludwiga van Beethovena, a także polskich kompozytorów, takich jak Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski.

Czternaścioro zakwalifikowanych do ostatniego etapu śpiewaków wykonało przed jury dwie arie, w tym jedną polską. Wykonanie jednej z nich przewidziano „w kostiumach z elementami gry aktorskiej”. Uczestnikom towarzyszyła orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Krzysztofa Dziewięckiego i Andrzeja Knapa.

Nagrodę Grand Prix III Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura otrzymali ex equo: Justyna Samborska i Stanislav Kuflyuk. Wokalistów oceniało Jury pod przewodnictwem Wiesława Ochmana, w międzynarodowym składzie: Jose Ferreira Lobo, Gioacchino Gitto, Józef Kański, Eugeniusz Knapik, Ingrid Kremling-Domański, Ihor Kushpler, Maja Schermerhorn, Krystyna Szostek-Radkowa, Tadeusz Serafin, Romuald Tesarowicz. (AK)


« wróć