archiwum

2012-04-17

Koszęcińskie eliminacje „Śląskiego Śpiewania”

16 kwietnia w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny odbyły się eliminacje rejonowe XIX Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza. Mali i nieco starsi artyści wystąpili na scenie Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej. W eliminacjach wzięło udział 28 podmiotów wykonawczych: dzieci, młodzież i dorośli. Artyści walczyli w kilku kategoriach o awans do Przeglądu Finałowego w Piekarach Śląskich.

Eliminacje otworzył Dyrektor Zespołu „Śląsk”, Zbigniew Cierniak. „Dzięki Wam nie ma wątpliwości, że Koszęcin jest stolicą piosenki w naszym województwie. Mam nadzieję, że także spośród Was wyrosną kiedyś artyści, którzy będą śpiewać w naszym Zespole” - powiedział Dyrektor witając uczestników Przeglądu. Jak co roku konkursowe zmagania poprowadzili ze sceny artyści Zespołu „Śląsk”: Piotr Hankus i Adam Chmielniak.

Występy oceniało Jury w składzie: prof. Helena Synowiec z Uniwersytetu Śląskiego, Janina Dygacz – folklorysta, Kazimierz Ratajczak - Kierownik Artystyczny Zespołu „Śląsk” i dr Karolina Banach ze Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Zgodnie z Regulaminem uczestnicy eliminacji zaprezentowali śląskie pieśni ludowe, m.in. ze śpiewnika „Pieśni dla dzieci i młodzieży ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza”. Komisja konkursowa w swojej ocenie brała pod uwagę takie kryteria jak: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, ogólny wyraz artystyczny oraz dodatkowo strój.  

Do udziału w konkursie finałowym, który odbędzie się 14 i 15 maja w Domu Kultury
w Piekarach Śląskich, zakwalifikowali się następujący wykonawcy:

Soliści:
Kinga Skiba - Lubsza
Julia Stachurska - Konopiska
Paulina Szendera -Koszęcin
Marta Pietruszewska - Koszęcin
Natalia Urbańczyk - Kalety
Grzegorz Piłka - Łazy
Paulina Jacek - Radzionków

Zespoły:
Zespół Wokalny „Gniozdurki” - Tarnowskie Góry
Zespół „Nutki” - Częstochowa
Zespół Pieśni i Tańca „Wesołe Nutki” - Olsztyn
Zespół Wokalno - Instrumentalny „Bez Nazwy” - Tarnowskie Góry
Zespół Wokalny „Dzwoneczki” - Radzionków
Zespół Wokalny - Radzionków
Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska - Konopiska

Chóry:
Chór Mieszany „Lutnia” - Koszęcin
Chór „Ziemia Kluczewska” - Klucze

    Dla wszystkich uczestników koszęcińskich eliminacji Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował wspaniałą niespodziankę - koncert edukacyjny w wykonaniu artystów baletu. Dzieci, młodzież i dorośli mieli okazję nie tylko poznać najpiękniejsze tańce ludowe
i narodowe z repertuaru Zespołu, ale także wysłuchać opowieści o historii prezentowanych tańców i strojów regionalnych. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić edukacyjne spotkanie z Zespołem odbyły się konkursy wiedzy o strojach i znajomości repertuaru „Śląska”. Dla zwycięzców przygotowano pamiątki od Zespołu.

Jak co roku poziom artystyczny eliminacji był bardzo wysoki. Zwłaszcza  liczny udział dzieci i młodzieży jest dowodem, że "Śląskie Śpiewanie" to doskonały sposób na popularyzację piękna i bogactwa śląskiego folkloru: pieśni, tańca i stroju. Tegoroczne eliminacje zakończą się 24 kwietnia w Zabrzu. Z laureatami Przeglądu spotykamy się na wielkiej Gali „Śląskiego Śpiewania” 2 czerwca, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.(AK)


« wróć