archiwum

2012-04-13

Spotkanie przyjaciół

12 kwietnia w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, odbyła się uroczysta Gala Przyjaciół Zespołu „Śląsk”. 120 przedstawicieli firm i instytucji ze Śląska i całej Polski przyjechało do Koszęcina na uroczystość wręczenia nominacji do nagrody przyznawanej przez Zespół - „Maecenas Silesiae”.

Gościem specjalnym Gali był Marszałek Województwa Śląskiego, Adam Matusiewicz.

Nagroda „Maecenas Silesiae” jest formą corocznego wyróżnienia i uhonorowania osób, instytucji i firm, które poprzez swoją działalność mecenacką i sponsoringową przyczyniły się w znaczący sposób do rozwoju artystycznego, wzmocnienia pozycji i promocji Zespołu w kraju i świecie, zdobywania nowych rynków zagranicznych oraz promocji medialnej. „Maecenas Silesiae” przyznawany jest od 2006 roku. Wśród dotychczasowych laureatów są: Brunon Bartkiewicz, Kompania Piwowarska S.A., Michał Czarski, Lucjan Karasiewicz, Jan Olbrycht, Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Mieczysław Barański i Edward Maniura.

W tym roku po raz pierwszy wręczenie nagrody poprzedziły uroczyste nominacje. Po raz pierwszy także zorganizowano spotkanie śląskich mecenasów kultury podczas Gali Przyjaciół Zespołu „Śląsk”. „Grono naszych przyjaciół jest liczne stąd pomysł, aby po raz pierwszy w historii spotkać się razem podczas Gali. Chcemy nadać tej imprezie znaczenie bardzo prestiżowe, uczynić je wydarzaniem cyklicznym w nadziei, że z roku na rok będziemy się spotykać w jeszcze większym gronie. Nominacje które dziś zostaną wręczone to zaledwie skromny wyraz naszej wdzięczności za wsparcie i mecenat, którego doświadczamy na co dzień” - powiedział Dyrektor Zbigniew Cierniak, uroczyście otwierając Galę. Dla wszystkich gości Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił z koncertem ludowo - narodowym.

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się:
- Polskie Radio Katowice SA
- Polska Dziennik Zachodni
- Bank Spółdzielczy w Koszęcinie
- INVADO Sp. z.o.o.
- Zakład Zielarski KAWON z Gostynia
- Fabryka Taśm Transporterowych z Wolbromia
- Gregor Moj

Spośród nominowanych do nagrody kapituła wyłoni laureata, który otrzyma statuetkę „Maecenas Silesiae” wraz z certyfikatem. Statuetka z brązu - ,,Para tancerzy" – to rzeźba autorstwa Zygmunta Brachmańskiego. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbędzie się podczas tegorocznej inauguracji jubileuszowego, 60. sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.(AK)


« wróć