archiwum

2012-04-12

Warsztaty arteterapeutyczne w Rusinowicach

11 kwietnia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach po raz kolejny odbyły się warsztaty arteterapeutyczne. Tym razem tematem zajęć był „Pokaz mody strojów ludowych”.  Zajęcia prowadziła Marta Misiuda ze Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej.

Aktywność uczestników pobudziła krótka prezentacja fragmentów koncertów Zespołu  Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz pieśni w wykonaniu Zespołu w czasie pokazu. Warsztaty są próbą przygotowania dziecka do życia zgodnego z samym sobą - tworzenie warunków do kształtowania możliwości poznawczych, rozwijanie oraz przekształcanie spontanicznej motywacji poznawczej w motywację świadomą – wewnętrzną.

Nasz świat jest pełen obrazów: kolorowych, czarno-białych, drukowanych, narzucanych przez telewizję. Obraz, który odbiera młody człowiek odgrywa dla niego wielką rolę przekazywania informacji. Sprzyja to wczesnemu rozbudzeniu myśli, kształtuje i zachęca do próby własnych sił. Aktywność dzieci powstaje jako naśladowanie, ale dzieci nie powtarzają dosłownie obrazów i wizerunków, które widzą. Oglądanie fotografii, plakatów i ilustracji wpływa na to, iż chętniej zajmują się pracą artystyczną. (MM)


« wróć