archiwum

2012-03-29

„Śląsk” czyta dzieciom

Dyrektor Zespołu „Śląsk”, Zbigniew Cierniak wraz z żoną Joanną, solistką chóru Zespołu, wzięli udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. 28 marca w Przedszkolu Katolickim Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu czytali maluchom bajkę Agnes Vandewiele pt. „Kicaki, trzy małe łobuziaki”.

Przedstawiciele Zespołu zostali zaproszeniu do udziału w akcji przez Dyrekcję przedszkola, podobnie jak wielu innych przedstawicieli świata kultury, nauki i polityki z naszego regionu. Mali słuchacze i grono pedagogiczne Przedszkola uhonorowali lektorów ze „Śląska” pamiątkowymi dyplomami z orderem uśmiechu oraz własnoręcznie wykonanymi medalami.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” została zainicjowana w 2001 roku. Począwszy od czerwca 2011 roku do końca marca 2012 roku Fundacja „ABCXXI– Cała Polska czyta dzieciom”, obchodzi Jubileusz 10 - lecia kampanii społecznej pod tym tytułem. Honorowy Patronat nad Jubileuszem objęli: Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP, Pan Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pan Marek Michalak, rzecznik Praw Dziecka. W Komitecie Honorowym Jubileuszu znajdują się m.in. Jerzy Buzek, Radosław Sikorski, Bohdan Butenko, Wanda Chotomska, Marek Kamiński i inne znakomite postacie świata kultury, nauki i polityki.

Przez 10 lat akcja rozwinęła się na dużą skalę wykraczając nawet poza granice kraju. W ramach programów edukacyjnych i kampanii czytania udało się m.in. przeprowadzić ponad 100 konferencji, szkoleń i warsztatów z zakresu mądrego wychowania, pozyskać 6965 Liderów i Koordynatorów dla kampanii czytania i mądrego wychowania, zachęcić ok. 2575 przedszkoli i 2539 szkół do codziennego czytania dzieciom, wprowadzić czytanie dzieciom w szpitalach, hospicjach, sanatoriach. Dzięki tysiącom wolontariuszy, a także partnerom, wspierającym akcję finansowo, udało się zmienić świadomość społeczną dotyczącą roli czytania w rozwoju dziecka. Badania IPSOS z października 2006 wykazały, że kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” zna 85% społeczeństwa i że wpłynęła ona na zmianę zachowań 1/3 społeczeństwa. (AK)


« wróć